Jak działa router?

Słowo “router bezprzewodowy” oznacza to, że urządzenie przypisuje określone trasy. Aby wyjaśnić to poprawnie, musisz przynajmniej pokrótce znać działanie sieci. Jest abonent i urządzenie serwerowe. Serwer działa jako stacja bazowa. Z kolei komputery abonenckie wysyłają żądania, tak zwane pakiety danych (każdy pakiet ma adres docelowy), serwer odbiera te pakiety i wysyła odpowiedź. W tym schemacie router do Internetu działa jako stacja serwerowa.

Odbieranie sygnałów radiowych

Jeśli router wifi bezprzewodowy jest podłączony do sieci globalnej, po prostu przekierowuje pakiety danych z komputera na serwer (dostawcę), będąc pośrednikiem. Przenośny router wifi czy jest to Totolink, TP-Link, Zyxel, Xiaomi, MikroTik czy Mimosa zbiera żądanie z komputerów i przekierowuje je dalej do dostawcy, a dostawca przekierowuje je jeszcze dalej – do innych stacji serwerowych gdzie znajdują się inne routery wifi. Dzięki temu router ma możliwość odbierania i przetwarzania sygnałów, tworzenia niezawodnego schematu ochrony, zarządzania przepływami danych

Jak działa router?

Wiemy już, że zasada działania routera polega na przypisywaniu i redystrybucji przepływów danych (określonych tras) między urządzeniami abonenckimi a stacjami serwerowymi. Warto zauważyć, że domyślnie prędkość dostępu między różnymi urządzeniami jest równo podzielona. Innymi słowy, pamięć routera zawiera pewną tablicę routingu, w której zapisywane są określone protokoły, zgodnie z którymi działa cały system. To ta tabela określa sposób wysyłania pakietów danych: zawiera wszystkie adresy podłączonych komputerów i dostawcy (to znaczy wszystkie urządzenia w sieci).

Dzięki tej tabeli tworzona jest zorganizowana sieć, w której każdy sygnał ma własną ścieżkę i nie przeszkadza innym. Ponadto obwód routera jest tak skonfigurowany, że każdy sygnał z każdego podłączonego komputera ma optymalną trasę i minimalny czas na otrzymanie odpowiedzi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Routery Wi-Fi. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.